چهارشنبه 01/9/9

فعالیت‌های این معاونت متمرکز بر تدوین متون تخصصی یا نیمه تخصصی قرآن و حدیث است. معمول آثار و محتواهای تدوین شده در این مجموعه با هدف استفاده در مراکز قرآنی، طرح‌های ملی و یا ارائه به عموم، تهیه می‌شود. با عنایت به پیشینه و قدمت این مرکز در میان سایر مراکز مؤسسه، بخشی از افتخارات مجموعه متعلق به فعالیت‌های صورت گرفته در این مجموعه است. تا کنون بالغ بر 70 عنوان اثر قرآنی و حدیثی در این مجموعه تولید و ارائه شده است که در بخش معرفی محصولات با بخشی از آن آشنا خواهید شد.

معاونت آموزش مؤسسه نورالثقلین با جمع‌آوری تجارب متراکم موجود در زمینه‌ آموزش‌های فرهنگی و قرآن و حدیث در زمینه‌های ذیل فعالیت می‌نماید:
- برنامه ریزی و استانداردسازی دوره‌های آموزشی فرهنگی و قرآنی
معاونت آموزش با طراحی و استانداردسازی دوره‌های آموزش روخوانی، تجوید، حفظ، ترجمه، مفاهیم، و تفسیر قرآن کریم و نیز دوره های آموزش حدیث و دیگر دوره‌های معارفی برای مقاطع مختلف سنی،‌ در اجرای این دوره‌ها، مراکز فرهنگی و قرآنی کشور را یاری می‌رساند.
تدوین آیین‌نامه‌های مورد نیاز مراکز،‌ نظارت و مشاوره آموزشی و معرفی منابع و شیوه های مناسب برای تدریس، از دیگر خدمات مؤسسه در این زمینه می باشد.
- برگزاری دوره های تربیت مربی، مبلغ و مدیران فرهنگی - قرآنی:
یکی از بزرگترین کاستی های مراکز فرهنگی قرآنی کشور کمبود کادر آموزشی کارآمد و مجرب است. مؤسسه ی نورالثقلین با بهره مندی از اساتید و کارشناسان مجرب و صاحب نظر، از مؤسسات توان‌مند در طراحی و برگزاری دوره-های مختلف تربیت مربی قرآن کریم می باشد. دوره‌های تربیت مبلغ و مدیران فرهنگی قرآنی نیز از دیگر برنامه‌های مرکز آموزش مؤسسه نورالثقلین می‌باشد. مرکز آموزش علاوه بر دوره‌های طولانی مدت و میان مدت، برگزاری کارگاه-های آموزشی کوتاه مدت در موضوعات مختلف فرهنگی و قرآن و حدیث را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

با توجه به رویکرد محتوایی و تولید منابع و محتوای ارزشمند در مراکز مؤسسه نورالثقلین، مرکز نشر مؤسسه فعالیت خود را جهت تولید و ارائه آثار مؤسسه به صورت متمرکز آغاز نمود.
این مرکز تلاش می‌کند با شیوه های علمی و نوین، آثار و محصولات مؤسسه را در اختیار مخاطبین قرار دهد؛ به ‌همین منظور با طراحی قالب های جذاب و متنوع تلاش می نماید تا محصولات با کیفیت و شیوه‌ی مناسب ارائه گردد.
با عنایت خداوند این مرکز در مدت حدود 6 سال فعالیت، توفیقات خوبی را به دست آورده است و بسیاری از منشورات این مرکز در تیراژهای متعدد به علاقمندان تقدیم شده است.

ما در زمانی به سر می‌بریم که انقلاب اطلاعات در آن به وقوع پیوسته است. انقلابی که علاوه بر تحت تأثیر قرار دادن اجزای جامعه از فرهنگ و اقتصاد و سیاست، حیطه آموزش را نیز دگرگون نموده است و در زمینه آموزش، امكان استفاده از منابع ديجيتالي با سرعت بسيار زياد و هم زمانی امکان دریافت و ارسال محتوای آموزشی از طریق منابع رسانه هاي ديداري، شنيداري شامل فيلم، انيميشين و هم تركيبي از اين ها در کنار کتب و بانک اطلاعات مقالات و ... مهیا نموده است. فضاي مجازي در انقلاب اطلاعاتی، یادگیری را متحول و يادگيري افقي را شكل داده است و حالت عمودی اقتدار خود را از دست داده است.
بر این اساس یکی از زمینه ها برای استفاده بهینه و صحیح از این ظرفیت فوق العاده در آموزش و ترویج معارف ناب قرآن و عترت راه اندازی سامانه مجازی با اقتضائات خاص خود می‌ باشد. مرکز مجازی مؤسسه نورالثقلین با درک این ضرورت فرایند ارائه محتواهای آموزشی مؤسسه در بستر مجازی را مهیا نموده است.